Sleeve Gastrektomi (Midenin Tüpleştirilmesi)

Bu yöntem de ayarlanabilir mide bandında olduğu gibi tercihen kapalı cerrahi tekniklerle uygulanan ve son yıllarda daha çok uygulanmaya başlanan bir operasyondur. Mide kelepçesinde olduğu gibi hedef sadece midenin hacmini azaltmak değil ayrıca sindirim sisteminin işlevlerini fazla değiştirmeden midenin depo görevi yapan ve gerildiğinde tokluk hissini sağlayan sol üst kısmının çok büyük bir parçasının çıkarılması ve dolayısıyla yemek borusu ile on iki parmak bağırsağı arasında mideyi ince bir tüp haline getirmektir. Çıkan mide parçası Ghrelin adı verilen açlık hissini uyandıran hormonun salgı yeridir. Dolayısıyla böyle bir operasyondan sonra hastalar çok daha seyrek acıkır ve daha hızlı tokluk hissini yakalarlar. Bu operasyonun uygulandığı hastalar genellikle iştahlarını kaybederler ve bir öğünde fazla miktarda yemek tüketemezler. Bu da sonuçta başarılı bir kilo kaybıyla sonuçlanmaktadır.

Hasta seçimi, operasyon kararı ve hazırlıkları çoğunlukla mide kelepçesi ameliyatlarına benzemekle birlikte midenin büyük bir bölümünün kesilerek çıkarılması nedeniyle bu geri dönüşü olmayan bir cerrahidir. Sindirim sisteminin yol ve düzeni değiştirilmediğinden iyi bir diyet programı ile çok nadiren beslenme yetersizliği ve tıbbi yardım gereksinimi ortaya çıkmakta, cerrahi işlemin daha karmaşık olması nedeniyle operasyon sırasında veya sonrasındaki erken dönemde oluşabilecek sorunların oranı mide bandından az da olsa daha yüksektir. Ancak bir defa hasta sağlıklı kilosuna kavuşup beslenme düzenini yakaladığında geç dönemde oluşabilecek komplikasyonlar bant (kelepçe) yöntemine göre çok daha düşüktür.

Sleeve gastrektomi veya mide tübü operasyonun ortaya çıkış noktası, ileri derecede obez hastalarına gastrik bypass uygulamasının yüksek riskli olduğu durumlarda daha basit bir prosedür uygulanarak az risk ile kilonun azaltılması ve aylar sonra ise ikinci kademe olarak Bypass uygulamasına geçilmesi idi. Ancak zamanla bu operasyonun tek başına bir çok obez hasta için yeterli olmasının ortaya çıkması ile popülaritesi daha da çok artmıştır.

Foto Galeri


Medical Park
Gaziantep Hastanesi

Mücahitler Mah. 52063 Sk. No:2
Şehitkamil Gaziantep

 T: 0 (342) 211 16 00
F: 0 (342) 324 88 60
gaziantep@medicalpark.com.tr
Sosyal Medya
  • MedicalPark Gaziantep Mücahitler Mah. 52063 Sk. No:2 Şehitkamil Gaziantep